У першій частині статті про гірсутизм ми вже зрозуміли, що є можливими причинами гірсутизму, хтось зрозумів, що має надлишок волосяного покриву, хтось заспокоївся. Але бувають ситуації, коли прояви є, а причину знайти не вдалося, в середньому від 15 до 20%, тоді це явище називають ідіопатичним гірсутизмом.
Які обстеження варто провести?
1. Гормональне обстеження, беручи до уваги скарги пацієнта! Я не прихильник здачі "гормонального дзеркала" (обстеження на всі існуючі гормони). Насправді у цьому немає потреби. Спектр обстеження визначається виключно лікарем.
2. УЗД ОМТ, КТ або МРТ наднирників (при підозрі на об'ємні утворення у наднирниках).
3. Обов'язкова додаткова консультація ендокринолога.
4. Наступні обстеження дуже індивідуальні та виключно за показами.
Тепер про лікування:
Пам'ятайте, що потрібно лікувати не прояви захворювання, а причину! На щастя у арсеналі ми маємо безліч засобів:
- КОК з антиандрогенною активністю (ципротерону ацетат, дроспіренон, хлормадинону ацетат, дієногест...).
- Прямі антиандрогени (Флутамід, фінастерид, верошпірон).
Але варто пам'ятати, що деякі препарати є досить токсичними, особливо при тривалому прийомі і в перегонах за красою можна нашкодити здоров'ю.
- Наступний пункт - косметологічні послуги (різні види епіляції - головне звернутися за допомогою до дипломованого косметолога (LeoDerm).
І ще одне - пам'ятайте, що на фоні лікування волосся саме не почне випадати. Терапія спрямована на роботу волосяного фолікула. Тобто при видаленні надлишкового волосяного покриву і на фоні антиандрогенної терапії, воно просто не буде відростати в місцях видалення у подальшому.
Автор: Лікар-гінеколог Фурдас Наталія Валеріївна