Інколи на обличчі на досить делікатних ділянках шкіри можуть з'являтися білі підшкірні вугрі, які важко приховати. Вони не запалюються, як звичайні прищі, не болять, не супроводжуються свербежем. Просто викликають косметичний дискомфорт.
Видалення міліумів частіше проводять за бажанням. Але якщо вони локалізуються у місцях, де травмуються чи занадто заважають, наприклад, мілії на оці, їх лікування може рекомендувати лікар.
Міліуми — це поодинокі чи множинні білі вугрі на обличчі, які утворюються в протоках сальних залоз. Частіше локалізуються на шкірі під очима, на повіках, скронях, у зоні щік та підборіддя. Вони утворюються в результаті скупчення кератину, шкірного сала та рогових лусочок. Через те, що міліуми мають вигляд білих або жовтуватих прищів круглої або овальної форми, нагадуючи зернята проса, серед людей їм дали назву “просянка” на обличчі.
Мілії, які ще називають жировиками, можуть “залягати” в шкірі на різній глибині, мати різний склад чи розміщення. Через це вони мають різне забарвлення, розміри, щільність. Саме на основі цих характеристик лікар обирає метод видалення.
Основна класифікація новоутворень проводиться за глибиною їх розміщення:
За причинами виникнення білі вугрі на лиці бувають:
У дітей міліуми можуть зникати самостійно, коли сальні залози проходять етап перебудови. Якщо ж мілії під очима, на щоках, скронях виникли у дорослому віці, дефект необхідно видаляти, а також приділяти достатньо уваги профілактиці повторної появи.
У новонароджених міліуми на шкірі виникають через спадкову схильність. Частіше у цьому віці візуалізуються білі вугрі на підборідді, на крилах носа чи біля очей. У дорослих причини міліумів — надмірне вироблення шкірного сала та закупорення сальних залоз, а також:
Лікування міліумів може вимагати комплексного підходу — не лише видалення, а й корекції станів, що їх провокують.
Якщо з'явилися білі вугрі, необхідно записатися на прийом до лікаря-дерматолога. Для діагностики зазвичай достатнього візуального огляду, на основі якого лікар запропонує оптимальний варіант лікування.
В деяких випадках може знадобитися консультація суміжних спеціалістів — ендокринолога, гастроентеролога, косметолога. Ці лікарі визначають причину міліумів на шкірі та підбирають методи корекції станів, щоб уникнути повторних висипань.
Міліуми на обличчі, що мають вроджену природу, з віком (у дітей) зникають. Також вони можуть самостійно зникнути в підлітковому віці після стабілізації гормонального фону. У дорослих цей дефект має постійний характер, отже видаляти чи ні — залежить лише від побажання. Міліуми не несуть загрози здоров'ю, але при травмуванні можуть інфікуватися, що призводить до запалення, викликати неприємні больові відчуття. Це вже причина звернутися до лікаря для лікування цих новоутворень. Також видалити міліуми на оці рекомендовано, якщо вони викликають подразнення та сльозотечу.
В клініці Леодерм лікарі-дерматологи запропонують оптимальний варіант, як позбутися міліумів на обличчі.
Цей метод є класичним і одним із найбільш ефективних для швидкого видалення міліумів. Процедура полягає в тому, що лікар за допомогою стерильної голки робить невеликий прокол на поверхні, після цього за допомогою кюретажу (спеціального інструмента) вичищає вміст закупореної залози. Механічне очищення може бути трохи неприємним, але зазвичай триває всього кілька хвилин. У клініці Леодерм процедуру виконує досвідчений спеціаліст, ризики залишкових рубців відсутні.
Радіохвильова терапія — це безконтактний метод видалення міліумів. Радіохвилі використовуються для "підсушування" і виведення вмісту з залози. Спеціальний апарат випромінює високочастотні радіохвилі, які впливають на шкіру, не завдаючи їй ушкоджень. Радіохвильова терапія використовується для лікування одиничних та множинних утворень, відрізняється мінімальними ризиками ускладнень та низьким травматизмом. Саме тому використовується на делікатних місцях з ніжною шкірою, наприклад, ефективно видаляє міліуми під очима та на повіках.
Покращити стан шкіри, зменшити ризики повторної появи міліумів допоможуть професійні косметологічні процедури, які видаляють відмерлі клітини, зайвий жир, очищують пори та запускають процеси регенерації. Це можуть бути чистки та пілінги професійними засобами.
Усі перераховані методи видалення міліумів мають свої особливості та переваги, тому вибір залежить від індивідуальних показань пацієнта, кількості та розміру міліум, а також чутливості шкіри. Рекомендується звертатися до кваліфікованого дерматолога чи косметолога, щоб підібрати найкращий метод і забезпечити безпечне та ефективне лікування. У період реабілітації, який триває 1-3 тижні, заборонено відвідувати лазню чи сауну, басейни та природні водойми, необхідно захищати шкіру від впливу сонця та температури.
Зменшити ризики повторних міліумів допоможе профілактика:
Якщо на шкірі з'явилися міліуми, запишіться на консультацію дерматолога у клініку Леодерм у Львові. Досвідчені лікарі знайдуть причину висипання, підберуть оптимальний метод видалення новоутворень та проконсультують щодо правильності догляду за шкірою, що схильна до таких утворень.