Контагіозний молюск викликається ДНК-вірусом, що є некласифікованим представником родини Poxviridae. Заражаються переважно немовлята і діти молодшого віку до 10 років. Рідше заражаються підлітки та дорослі. Контагіозний молюск більш поширений в теплому кліматі, ніж у прохолодному, і в перенаселених районах.
Контагіозний молюск проявляється у вигляді скупчень маленьких круглих папул. Папули мають розмір від 1 до 6 мм і можуть бути білими, рожевими або коричневими. Вони часто мають восковий, блискучий вигляд. При збільшенні на папулі з’являється пупкоподібне центральне вдавлення (заглиблення), при натисканні на нього - виділяється білий вміст. На шкірі може бути від кількох до сотні папул. Здебільшого вони виникають у теплих вологих ділянках тіла, таких як пахви, за колінами, у паху або на статевих органах, також можуть виникати на губах та зрідка в роті.
Зазвичай контагіозний молюск протікає безсимптомно, але приблизно у 10% пацієнтів розвивається екзема (подразнення, сухість, почервоніння) навколо уражень. Це пояснюється токсичними речовинами, які виробляє вірус, або реакцією гіперчутливості на вірус.
Як відбувається зараження?
Зараження відбувається кількома шляхами:
- Прямий контакт шкіри до шкіри.
- Непрямий контакт через спільні рушники чи інші предмети.
- Перенесенням вірусу на здорову шкіру шляхом пошкодження інших елементів (наприклад гоління, роздряпування).
- Статевим шляхом (у дорослих).
Передача контагіозного молюска більш імовірна у вологих умовах, наприклад, коли люди разом купаються або плавають. Інкубаційний період (час від зараження до утворення першого елементу висипу) зазвичай становить близько 2 тижнів, але може досягати й 6 місяців.
Контагіозний молюск має тенденцію бути більш численним і зберігається довше у дітей, які також мають атопічний дерматит, через недоліки шкірного бар'єра. Також це може бути поширеним явищем і викликати занепокоєння у пацієнтів з вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) або тих, хто має інші причини недостатньої імунної функції.
Лікування
Немає єдиного ідеального лікування контагіозного молюска, оскільки наразі неможливо вбити вірус/, яким він провокується. У багатьох випадках специфічне лікування не потрібне. Здебільшого інфекція проходить самостійно, тому застосовують тактику спостереження, особливо у дітей, для яких видалення елементів може бути емоційно виснажливим. Загальною метою більшості методів лікування є пришвидшення зникнення елементів, зменшення локалізованої запальної реакції та профілактика розповсюдженню молюска.
У дорослих, які мають більшу мотивацію до лікування уражень, кріотерапія або кюретаж (вилущення спеціальними інструментами) окремих уражень ефективні та добре переносяться.
Чи може контагіозний молюск виникати повторно?
Рецидиви (повторне виникнення) виникають у 35% пацієнтів після первинного очищення. Причини цих рецидивів невідомі. Вони можуть означати повторне зараження, загострення поточного захворювання або нові ураження, що виникають після тривалого латентного періоду.
У більшості випадків діагноз легко встановити через характерну клінічну картину або під час дерматоскопії. У рідкісних випадках при невизначеності діагнозу, можна зробити біопсію елемента.
Автор: Лікар-дерматовенеролог Гейник Наталія Ростиславівна