Відпочинок у лісі, парку, саду чи прогулянка/робота у полі/городі закінчилась маленькою або ж великою неприємністю у вигляді висипань? Тоді ця стаття для Вас!
Рослина+ультрафіолетове випромінювання = дерматит
Справа в тому, що сік деяких рослин містить фуранокумарини — це фотосенсибілізуючі речовини, тобто речовини, які підвищують чутливість клітин шкіри до сонячних променів та здатні посилювати дію ультрафіолету і як наслідок викликати фототоксичні реакції. Приблизно через 1 або 2 доби після впливу ультрафіолетового випромінювання ділянка шкіри, забруднена соком рослин червоніє, набрякає. Також часто можуть з’явитися пухирі. Після запальних проявів на шкірі часто залишається післязапальна пігментація, яка може тривати кілька років (темні плями).
В залежності від того, яким чином сік рослин потрапив на Ваше тіло висипання можуть бути:
Лайм, лимон, інжир, селера, кріп, бобові, пастернак, морква, бергамотова олія (яка часто міститься в парфумах) тощо. Найнебезпечнішими є представники пасльонових - борщівник, при якому навіть одноразовий дотик викликає опіки 1-3 ступенів.
До групи підвищеного ризику отримати фітофотодерматит відносять:
Пам’ятайте, що важливою є профілактика фітофотодерматиту. Будьте уважні до рослин, з якими ви контактуєте, і вживайте заходів, щоб захистити свою шкіру. Будьте в безпеці, будьте захищені та насолоджуйтесь красою природи!
Автор: Лікар-дерматовенеролог Ковалик Софія Василівна