В останні роки на фоні загального зростання захворювань алергічного генезу відмічають збільшення кількості алергічних реакцій на ужалення комахами — інсектна алергія, яка отримала назву від найменування класу Insecta (комахи).
Інсектна алергія — алергічна реакція, що виникає внаслідок контакту з комахами чи продуктами їх життєдіяльності (укуси, вдихання частинок тіла комах, потрапляння до шлунково-кишкового тракту). Білки, які містяться в отруті комах, можуть викликати шкірну алергічну реакцію, яка характеризується почервонінням шкіри, набряком, свербежем. У ролі алергенів можуть виступати частинки тіл комах, їх метаболіти, слина та інші компоненти інсектного походження.
За способом потрапляння алергенів в організм людини всі види комах умовно поділяють на дві великі групи: жалячі комахи та нежалячі комахи.
Укус зазвичай є нападом отруйної комахи, яка впорскує токсичну та болючу отруту через своє жало як захисний механізм. До отруйних комах належать:
Неотруйні комахи проколюють шкіру, харчуючись кров’ю. Зазвичай це призводить до сильного свербежу. До неотруйних комах, які кусають, належать:
Основна мета лікування укусів комах – попередити свербіж, є такі основні загальні рекомендації:
Якщо укус комахи потребує спеціальної антимікробної терапії для лікування захворювання або є отруйним й викликає серйозну алергічну реакцію та анафілаксію, слід терміново звернутися за медичною допомогою.
Автор: Лікар-дерматовенеролог Павлишин Софія Сергіївна