Здерти родимку — найбільший страх більшості людей, на шкірі яких є таке утворення. Чи є цей страх обґрунтованим чи можна і далі спокійно жити після такого пошкодження? Все залежить від того, наскільки сильно травмоване новоутворення та як воно поводиться після загоєння.
Родимки — це доброякісні новоутворення з ризиками малігнізації (переродження в рак). Але це не закономірність, бо рівень ризику для кожної людини різний. Кожен власник такої відмітки на тілі задає собі питання “Якщо здерти родимку, що буде і чи може така травма спричинити рак?”
Меланома — це один із найагресивніших видів раку шкіри, який розвивається з пігментних клітин — меланоцитів. Вона може виникати на будь-якій ділянці шкіри, і лише до 30% випадків розвивається з уже наявної родимки (невуса). Сама по собі травма (якщо здерти родимку) не є прямою причиною виникнення меланоми, але вона може спровокувати зміни у вже потенційно небезпечному новоутворенні. Наприклад, постійне тертя родимки об одяг або випадкове пошкодження можуть викликати запалення або порушити структуру клітин.
Щоб убезпечити себе, маючи невуси на тілі, варто проходити профілактичні огляди у дерматолога, займатися самообстеженням та при перших змінах у зовнішньому вигляді родимки не зволікати консультацією спеціаліста. Деякі невуси варто видаляти заздалегідь, особливо ті, які мають атипову будову. Видалення невуса — це безпечний метод усунення дискомфорту від можливої травматизації та вирішення косметичної проблеми.
Пошкодження родимки — це її постійне незначне подразнення, наприклад, одягом чи прикрасами, або ж глибока травма, спричинена одноразово під час гігієнічних процедур, перевдягання тощо. Випадок, коли на травмованій ділянці з'являється кров, особливо потребує уваги:
Передусім варто продезінфікувати рану, щоб уникнути інфікування. Дезінфекцію можна провести перекисом водню, антисептиком чи неспиртовим йодом. Не варто промивати рану звичайною водою, використовувати препарати зі вмістом спирту.
Якщо після процедури все ще виступає кров, зупинити її можна міцно притиснувши до рани ватний диск чи бинт, просякнутий антисептиком. Можна накласти тугу пов'язку або пластир.
Чи можна померти, якщо здер родимку? Не варто себе накручувати: після травмування доброякісного утвору проблем не буде, якщо пройти обстеження для оцінки доброякісності структур та потенційних ризиків. Наступним кроком після обробки рани обов'язково повинна бути консультація лікаря-дерматолога.
Ушкоджений невус може становити потенційну загрозу. Чи можна здерти родимку, видалити її народними методами самостійно, якщо вона була травмована та заважає? Це категорично заборонено. Лікуванням рани може займатися лише лікар-дерматолог, який після огляду прийме рішення, чи потрібне видалення.
У яких випадках проводять видалення за медичними показаннями:
Що буде, якщо здерти родимку і не звернутися до лікаря? Сценаріїв може бути безліч, але вчасне видалення родимки може запобігти серйозним наслідкам для здоров’я.
Травмовану родимку необхідно показати лікарю. Консультація включає візуальний огляд та інструментальну діагностику, обов'язково проводиться дерматоскопія. Це неінвазивне обстеження шкіри за допомогою спеціального приладу — дерматоскопа. Він дозволяє лікарю розглядати структуру родимки під збільшенням, оцінити її колір, межі, симетричність і глибокі шари шкіри, які неможливо побачити неозброєним оком.
Після пошкодження родимки дерматоскопія є особливо важливою. Вона допомагає:
Це швидка, безболісна й абсолютно безпечна процедура, яка дозволяє вчасно виявити проблему та зберегти здоров’я.
У клініці Леодерм у Львові практикують хірургічне чи радіохвильове видалення з біопсією:
Незалежно від способу, видалений матеріал обов’язково надсилають на патогістологічне дослідження. Це необхідно, щоб виключити або підтвердити наявність атипових (злоякісних) клітин. Біопсія дає точну відповідь, чи була родимка безпечною, і чи потрібне подальше спостереження або лікування.
Пошкодження — це не єдиний привід проводити профілактичні огляди чи видаляти невуси. Лікарі-дерматологи клініки Леодерм рекомендують щорічно проходити діагностику, незалежно від стану чи поведінки новоутворень. Якщо ви маєте родимки на тілі, запишіться на консультацію: лікар розповість, що буде якщо здерти маленьку родимку чи велику, що робити відразу після пошкодження та на основі дерматоскопії запропонує індивідуальну тактику стосовно кожного невуса.