Тема родимок овіяна сотнями міфів, а питання їх видалення викликає чисельні суперечки серед необізнаних людей. Необґрунтовані страхи приводять до нехтування обстеженнями новоутворення, а видалення родимок відкладається в довгу шухляду. Не завжди це приводить до поганих наслідків — прожити з невусом можна все життя без будь-яких ускладнень. Але людям з такими “відмітками” варто тримати руку на пульсі — проходити щорічний моніторинг, ретельно оберігати себе від агресивного сонячного випромінювання та звертатися до дерматолога при будь-яких тривожних змінах.
У цій статті лікарі-дерматологи клініки Леодерм дають відповіді на найпоширеніші питання щодо невусів, розкажуть чи можна їх видаляти та які саме, і які методи практикуються в сучасній дерматології.
Для більшості людей перепоною до видалення доброякісних утворень на шкірі є страх перед різними ускладненнями, серед яких і рак. Лікарі наголошують, що доброякісні утворення не є причиною виникнення онкології, але важливо контролювати їхній стан та не займатися самолікуванням. Якщо спостерігається зміна структури чи кольору, необхідно звернутися до лікаря-дерматолога.
Перед лікуванням обов’язково проводиться дерматоскопія — неінвазивне обстеження, яке дозволяє оцінити природу утворення. Лише після цього лікар визначає, чи потрібно прибирати невус. Процедуру варто виконувати виключно у медичному закладі та забезпечити правильний післяопераційний догляд, що мінімізує ризики ускладнення після видалення родимки.
Фактично прибрати можна будь-яке новоутворення на шкірі, але існують показання для цього:
Якщо вагомих причин видаляти новоутворення немає, дерматологи рекомендують не турбувати їх, але систематично проходити профілактичні огляди.
Сучасна медицина пропонує різні методи видалення родимок. Рішення лікаря, який саме варто застосувати, ґрунтується на результатах огляду та діагностики. Враховується тип утворення, місце його локалізації, розміри.
Родимки можна видаляти тільки таким методом, який дозволяє зберегти матеріал для проведення подальшого гістологічного дослідження. Тому необхідність проведення подальшої гістології матеріалу — один з факторів, впливаючих на вибір методу лікування. Дослідити зразок можна лише при хірургічному, радіохвильовому висічені та електрокоагуляції.
Видаляти новоутворення можна у будь-яку пору року і літо не є прямим протипоказанням для лікування родимок. Варто врахувати, що саме в цей період УФ-випромінювання більш активне, що призводить до такого ж активного синтезу меланіну. Тому влітку важливо забезпечити цій ділянці підвищений захист — наносити сонцезахисний крем протягом 2-ох місяців після видалення, щоб зменшити ризик формування пігментації.
Видаляти родимки на шкірі рекомендується виключно в клініці, пройшовши консультацію та діагностику у дерматолога або дерматолога-онколога. Самолікування або лікування у звичайному косметичному салоні може спровокувати непередбачені ускладнення, починаючи з косметичних дефектів та закінчуючи онкологією.
Шрам після видалення родимки — це не закономірність. Звісно, на результати лікування впливає ряд факторів — розміри та тип новоутворення, локалізація. Не останню роль відіграє дотримання рекомендації лікаря по догляду за післяопераційною ранкою.
Перевага лікування новоутворень на шкірі у клініці — це безпечність, врахування лікарем побажань пацієнта та орієнтованість на отримання гарного косметичного ефекту. Серед доступних методів обирається той, який дозволяє прибрати родимку, не травмуючи здорову шкіру, але при цьому забезпечує відсутність рецидиву.
Після медичного втручання на місці невуса з'являється ранка, яка згодом підсихає, утворюється скоринка. Після електрокоагуляції та радіохвильового висічення скоринка більш щільна та сходить поступово в терміни від 2 тижнів до місяця. Після хірургічного видалення залишається тонкий післяопераційний шрам.
Після відходження скоринки на місці новоутворення може залишитися ледве помітний шрам, а через коагуляцію кровоносних судин ділянка може бути більш блідою. Але таке трапляється лише при великих новоутвореннях на шкірі.
Правильний догляд після видалення родимки — це запорука швидкого відновлення шкіри та гарного естетичного ефекту. Після процедури лікар-дерматолог обов'язково дасть рекомендації — чим обробляти рану для швидкого загоєння та профілактики ускладнень.
Зазвичай рану обробляють хлоргексидином, бетадином (антисептичний засіб) перші декілька днів, і цього достатньо. Якщо рана довго гоїться, спостерігаються ознаки запалення (набряк, почервоніння, виділення будь-якого характеру), необхідно проконсультуватися з дерматологом та отримати нові рекомендації.
В період реабілітації необхідно захищати пошкоджену ділянку шкіри від ультрафіолетового випромінювання, механічних та хімічних подразників. Не рекомендуються наносити косметичні та доглядові засоби, робити косметичні процедури.
Біопсія після видалення родимки — це обов'язкова процедура та важливий етап діагностики, який допомагає виключити або підтвердити наявність злоякісного процесу. Деякі родимки можуть мати ознаки меланоми, які не завжди помітні під час огляду чи дерматоскопії. Лабораторне дослідження тканини дозволяє своєчасно виявити патологічні клітини та розпочати лікування, якщо це необхідно. Ігнорування біопсії може призвести до серйозних наслідків для здоров'я.
При видаленні внутрішньодермальних невусів радіохвильовим методом можлива поява невусу рекуренсу в області рубця. Рецидивний невус – це доброякісне розростання меланоцитів, що виникає на місці нерадикального видалення раніше існуючого невуса. Частота рецидивів коливається від 0,3% до 28% і найчастіше виникає протягом 6 тижнів - 6 місяців після видалення. Ризик їхньої появи вищий у жінок 20-30 років, та якщо видалений невус локалізується на ділянці спини, рідше на кінцівках та обличчі.
Шукаєте, де безпечно проводять видалення родимок у Львові? Клініка Леодерм спеціалізується на лікуванні доброякісних та злоякісних новоутворень. Не відкладаючи, запишіться на консультацію до дерматолога, якщо:
Вже під час консультації лікар проведе дерматоскопію, визначить характер утворення та підбере оптимальний метод лікування. Дізнайтеся у наших дерматологів, скільки коштує видалення родимки у вашому випадку та чи варто її турбувати взагалі.