Підписати декларацію
Записатися
+38 (097) 243-01-23

Отже, що таке папілома і чи варто її видаляти, — розповідають лікарі-косметологи львівської клініки Леодерм.

Як виглядають папіломи на шиї?

Папіломи — це доброякісні новоутворення епітеліальних клітин розміром від 1 мм до 2 см. Вони можуть бути абсолютно непомітними, якщо мають тілесне забарвлення, але є випадки більш інтенсивної пігментації — від бежевого до коричневого. 

За формою та текстурою — це м'які пухкі утворення, які або щільно прилягають до шкіри, лише трохи виступаючи над її поверхнею (нерухливі), або ж мати тонку ніжку (їх називають рухливими або ниткоподібними). Другий варіант викликає більше дискомфорту, бо більш схильний до травмування. 

Новоутворення можуть бути поодинокими або формувати групи по декілька штук. На обличчі найчастіше з'являються на повіках, на тілі — у пахвах, на внутрішній поверхні стегон.

Видалення папілом проводять більше з естетичних міркувань, але якщо вони часто травмуються, то рекомендувати процедуру може лікар з медичних показань — часто травмовані утворення можуть запалюватися, інфікуватися.

Як відрізнити папілому від бородавки?

Будь-яка дерматологічна проблема не повинна залишатися без уваги: новоутворення на шкірі необхідно обстежувати та, звісно, не займатися самолікуванням. Неосвідченність в класифікації новоутворень та використання некоректного лікування може нашкодити, спровокувати ускладнення. Наприклад, бородавки та папіломи — це абсолютно різні діагнози. Попри візуальну схожість, вони мають 3 основні відмінності:

  1. Бородавки мають чіткі краї, шорстку поверхню та тверду консистенцію. Папіломи — м'які, пухкі, без чітких контурів.
  2. Бородавки частіше утворюються на підошвах, пальцях, ліктях (тобто на ділянках з більш пружною шкірою). Папіломи ж “обирають” більш делікатні та ніжні місця — груди, повіки, пахви.
  3. Важлива відмінність цих новоутворень — ніжка: бородавки щільно прилягають до шкіри. 

Поєднує ці два типи новоутворення причина їх виникнення — ВПЛ (вірус папіломи людини). Важливо знати, що людина може бути носієм, але не мати симптомів. Новоутворення проявляються під дією різних тригерів. 

Тепер знаючи, як виглядає папілома та бородавка, ви можете звернутися до лікаря-дерматолога для спеціальної діагностики, виявлення вірусу, що її спровокував, та видалення. 

Причини появи папілом на шиї

Вірус папіломи людини налічує понад 100 штамів. Кожен з них провокує появу певного типу новоутворень. Варто розуміти, що хірургічне та лазерне лікування папіломи на шиї не впливає на вірус, а лише усуває візуальний прояв. 

З запитом, як позбутися папілом на шиї до лікарів-дерматологів частіше звертаються дорослі. У дітей їх діагностують вкрай рідко. Серед найпоширеніших причин новоутворень виділяють:

  • Генетична схильність. Якщо в анамнезі сім'ї є випадки папілом, то вірогідність їх появи дуже велика. 
  • Хронічне подразнення шкіри. Таку дію може мати ланцюжок, одяг чи інша деталь, яка постійно контактує зі шкірою в одному і тому ж місці. 
  • Гормональні порушення. Утворення з'являються у вагітних жінок або в період менопаузи. Також спровокувати їх появу можуть ендокринні захворювання, прийом гормональних препаратів чи інших ліків.
  • У зоні ризику люди з інсулінорезистентністю — це стан, при якому клітини організму стають менш чутливими до інсуліну (цукровий діабет, метаболічний синдром). 
  • Вікові зміни також є пусковим механізмом. З віком захисні сили організму слабшають, і людина стає більш вразливою до вірусів. Тому утворення папілом часто можна спостерігати у літніх людей. У цьому випадку лікування необхідне, бо у похилому віці вірогідність травмування більша, а загоєння відбувається повільніше.

Спровокувати утворення також може зайва вага, недотримання особистої гігієни, імунодефіцитні стани, шкідливі звички.

Як вивести папіломи на шиї?

У клініці Леодерм у Львові після консультації вам запропонують оптимальний метод як видалити папіломи на шиї. Обираючи спосіб, лікар враховує характеристики новоутворення, місце розташування, стан здоров'я пацієнта. Лікуванням патології може займатися хірург або дерматолог.

Діатермокоагуляція 

Діатермокоагуляція — це метод видалення папілом, заснований на використанні високочастотного електричного струму. Під час процедури струм нагріває тканини, що призводить до коагуляції білків і руйнування новоутворень. Цей метод підходить як одиничним папіломам, так і множинним. Процедура зазвичай проходить швидко, із застосуванням місцевої анестезії для зменшення дискомфорту.

Основні переваги методу:

  • відсутність ризиків пошкодження здорових тканин;
  • швидке загоєння (близько 7-10 днів);
  • відсутність видимих шрамів, рубців та інших ознак маніпуляції.

Кріодеструкція

Кріодеструкція — це сучасний метод видалення папілом за допомогою рідкого азоту. Під час процедури новоутворення піддається впливу екстремально низьких температур, що призводить до заморожування і руйнування її тканин. Метод безболісний або з мінімальним дискомфортом, оскільки охолодження блокує нервові закінчення. Після процедури на місці папіломи утворюється кірка, яка поступово злущується та повністю зникає через 7-10 днів. Кріодеструкція підходить для папілом на обличчі, тілі та інших делікатних зонах, мінімізуючи ризик рубцювання.

Лазерне видалення папілом

Видалення папілом лазером — це сучасний, ефективний і безпечний метод усунення шкірних новоутворень. Лазерний промінь впливає на папілому, випаровуючи її тканини шар за шаром, не пошкоджуючи навколишню шкіру. Процедура проходить швидко, зазвичай під місцевою анестезією, що робить її практично безболісною. Лазер має антисептичну дію, що знижує ризик інфекцій. Після процедури на місці папіломи залишається невелика кірка, яка за кілька днів відпадає, не залишаючи рубців. Метод підходить для будь-яких зон.

На основі первинного огляду лікар може обрати один метод або комбінувати їх. 

Запорука отримання гарного естетичного ефекту — це не лише професіоналізм лікаря. Проте необхідно чітко дотримуватися рекомендацій у період відновлення, це знизить ризики рубцювання, інфікування, запалення. 

Загальні рекомендації для пацієнтів після усунення папілом:

  • обробляти поверхню призначеними препаратами, не заміняючи їх самостійно іншими;
  • не використовувати косметичні засоби, не проводити косметичні процедури певний час;
  • уникати тригерів, що можуть призвести до інфікування, травматизації;
  • захищати ділянку шкіри від дії УФ, температури тощо.

Це лише загальні рекомендації. Якщо ви проводите видалення папілом у Львові у клініці Леодерм, лікар надасть індивідуальну консультацію на період відновлення.

Профілактика появи папілом

Варто знати, що вірус папіломи людини не лікується. У носія він може поводити себе латентно, не проявляючись жодними симптомами. Профілактика появи папілом спрямована на зниження ризику інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ) та зміцнення імунної системи. Основні заходи включають:

  • Особиста гігієна. Уникайте використання спільних рушників, манікюрних інструментів чи інших предметів особистого користування. Мийте руки після відвідування громадських місць.
  • Захист під час статевих контактів. Використання бар'єрних методів контрацепції, варто уникати частих змін партнерів.
  • Вакцинація. Щеплення від ВПЛ ефективно захищає від найбільш небезпечних штамів вірусу.
  • Підтримка імунітету. Збалансоване харчування, регулярна фізична активність, уникнення стресів, достатній сон і відмова від шкідливих звичок зміцнюють захисні сили організму.
  • Уникнення травм шкіри.

Своєчасне лікування інших захворювань — хронічних інфекцій, гормональних розладів, вірусів тощо.

Важливі регулярні медичні огляди. Раннє виявлення папілом знижує ризик їх розповсюдження та розвитку ускладнень. Зверніться у клініку Леодерм для отримання консультації та безпечного видалення новоутворень.

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.