Розацеа — це хронічне захворювання шкіри, яке проявляється через почервоніння, розширення дрібних судин, появу папул і пустул різного розміру і форми на обличчі й інших ділянках тіла. Висипи переважно локалізуються в зоні чола, носа, підборіддя, щік. Нерідко їх можна сплутати з акне, адже обидва захворювання можуть розвиватися паралельно. Спеціалісти клініки «Леодерм», розкажуть про причини появи, симптоми, стадії, ефективні способи лікування розацеа і специфіку догляду за шкірою з подібною патологією.
Точні причини патології достеменно невідомі. Раніше збудником хвороби вважали демодекоз (шкірний кліщ), проте наразі спеціалісти схиляються до думки, що ураження спричиняють зовнішні та внутрішні чинники. Розглянемо детальніше.
Зовнішні фактори появи розацеа наступні:
Внутрішніми причинами є ендокринні захворювання, проблеми в роботі імунної системи, нейровегетативні і мікроциркуляторні розлади, функціональна недостатність периферичного кровопостачання, гормональні зміни організму (вагітність чи менопауза), психовегетативні розлади, серед симптомів яких тривога, роздратованість, постійна напруга, проблеми зі сном. Саме тому, перед початком лікування, важливо усунути всі негативні фактори.
Ще однією причиною вважають генетичну предиспозицію. У частини пацієнтів з розацеа є родичі з таким захворюванням в анамнезі. Пов’язано це зі специфікою будови судин, особливостями роботи певних систем організму.
Зазначимо, найчастіше патологія вражає жінок, трохи рідше чоловіків, віком 30-50 років, котрі мають світлий колір шкіри, а от розацеа у дітей — явище абсолютно не поширене.
Основні симптоми розацеа — почервоніння шкіри, лущення, судинні зірочки, вугрі, прищі. Залежно від стадії захворювання, прояви різняться. Так само відрізняється й специфіка лікування, але про це згодом.
Як виглядає розацеа ви вже знаєте. Тепер коротко про те, як воно розвивається. Організм виробляє надмірну кількість антимікробних пептидів й алармінів, котрі ослаблюють судини, спричиняючи стійку еритему. Через певний час починається запальний процес, який супроводжується папулами і пустулами. Далі — детальніше щодо кожної зі стадій розвитку розацеа.
Еритематозна. Гіперемія, поява судинних зірочок, сітки, які тривають кілька днів. Локалізація розацеа куперозу — чоло, ніс, щоки, рідше зона грудей.
Судинна. Відбувається загострення симптомів: еритема більш тривала, шкіра набуває характерного синюватого відтінку, з’являються набряки, почервоніння поширюється на повіки.
Папуло-пустульозна. До прогресуючої еритеми додаються висипання у вигляді папул, пустул різної форми. Локалізація: ніс, носогубні складки, з часом — підборіддя, чоло. Симптоми тривають кілька тижнів, супроводжуються свербінням, лущенням шкіри.
Набряк. Локалізація розацеа — центральна частина обличчя. Пацієнта також турбує еритема. У чоловіків часто змінюється форма і колір носа (стає синюватим).
Папульозно-вузлувата. Висипань стає більше, вони зливаються, утворюючи вузли. Дерма нерівна, з ямками круглої, овальної, трикутної форми, суха, стягнута, спостерігається сльозоточивість очей. В цьому випадку лікування буде тривалим, але побороти хворобу можна.
У запущених випадках виникає розацеа на ногах, спині, повіках, іноді вона спричиняє інші захворювання.
Згадані вище прояви хвороби турбують вас більше 3 місяців? Важливо негайно відвідати дерматолога і швидко почати лікування розацеа, поки патологія не запущена.
Протокол лікування розацеа передбачає комплексний підхід до вирішення проявів проблеми.
Щоб зрозуміти, як боротися з розацеа на обличчі чи інших ділянках тіла, лікар спочатку проводить огляд, знайомиться з клінічною картиною хвороби пацієнта, призначає лабораторні обстеження, щоб остаточно підтвердити діагноз, виключити супутні патології: шкребок шкіри, дослідження складу рідини в пустулах, аналіз крові для визначення маркерів системних захворювань сполучної тканини.
Залежно від того, що стало причиною розвитку розацеа у більшості випадків лікування починається з медикаментів: антибіотики, креми, гелі, мазі з протизапальною дією антигістамінні ліки, заспокійливі.
Крім препаратів, дерматолог запропонує пацієнту лікувально-косметологічні процедури, які здатні прискорити процес лікування. Ефективним в цьому випадку вважається ботокс.
Під час лікування розацеа ботоксом, вводиться більш концентрований розчин BTX, ніж при стандартних процедурах в активний м’яз, які виконуються для корекції зморшок.
Як лікувати розацеа на обличчі ботоксом? Ботулотоксин використовується для лікування еритеми і телеангіектазій (судинних зірочок), які не піддаються традиційному лікуванню та IPL-терапії. Використання препаратів ботулитоноскину (BTX) є клінічно ефективним, безпечним, вони мають хорошу переносимість.
Дія препарату полягає в наступному: під час введення ін’єкцій з очищеним природним протеїном, м’язи обличчя розслабляються, шкіра зволожується.
Переваги ботоксу:
Найкраще починати ботулінотерапію вже після завершення прийому препаратів для лікування розацеа. Таким чином, можна уникнути небажаних побічних ефектів.
Підшкірне введення BTX має доведену ефективність у пацієнтів зі стійкою еритемою, а особливо тих, в кого немає можливості щодня наносити місцеві лікувальні засоби. Ін’єкції ж вводяться раз на 3-4 місяці.
Перед початком лікування розацеа обличчя ботоксом, важливо проконсультуватися з дерматологом, щоб виключити наявність протипоказань, серед яких вагітність, період годування грудьми, інфекційні захворювання шкіри в активній фазі, патології, пов’язані зі згортанням крові тощо. Детальніше уточнюйте у дерматолога.
Недоліком ботоксу при такому захворюванні є болючість методу, оскільки ін’єкції вводяться в чутливі місця: ніс, центральні ділянки щік. Місцева анестезія перед введенням BTX частково вирішує цю проблему. Ефект настає через 4-14 днів після сеансу.
Вище ми зазначали, що важливу роль у боротьбі з розацеа на будь-якій стадії відіграє домашній догляд. Звісно, дерматолог підбере найкращі доглядові засоби для вашого типу шкіри, але навчитися регулярного та ретельного догляду ви маєте самі. Основні етапи:
Є ще низка обмежень, яких дерматолог рекомендує дотримуватися пацієнтам з розацеа, щоб вилікувати її: відвідування лазні, сауни, солярію, поїздок в спекотні або холодні країни, виключення з раціону гострої їжі, мала кількість фізичних навантажень.
Тепер ви знаєте, що таке розацеа, його симптоми, стадії захворювання, способи лікування, нюанси догляду. Якщо наразі ви лише плануєте почати боротися з цим захворюванням обличчя, радимо вам звернутися у медичний центр «Леодерм». Ми гарантуємо ефективне і доступне лікування з найкращими фахівцями. Контакти для запису на консультацію шукайте на головній сторінці сайту. Ласкаво просимо!