+38 (097) 243-01-23
Записатися

Клінічна картина захворювання залежить від локалізації патологічного процесу та типу вірусів. Зазвичай новоутворення тілесного кольору розвиваються у напівкруглі, сіро-коричневі, гіперкератотичні, дискретні, шорсткі папули, часто з чорними цятками на поверхні. Чорні вкраплення є тромбованими капілярами. Як правило, бородавок буває небагато, але вони можуть бути множинними.

Причини появи бородавок

 Бородавки - це доброякісні утворення. Головна причина появи бородавок — зараження клітин шкіри вірусом папіломи людини. Органами-мішенями для вірусу є, перш за все, шкірні покриви та слизові оболонки. Зараження відбувається після контакту з хворою людиною або твариною, а також вірусоносієм, які не мають клінічних проявів. Віруси зберігають життєздатність у навколишньому середовищі: інфікування може відбуватися у басейнах, лазнях, спортзалах тощо.

Попадання вірусу відбувається переважно контактним шляхом – при прямому дотику інфікованої та здорової шкіри (при рукостисканні). Також непрямий контакт передачі — через поручні, тримання за ручки в громадському транспорті.

У клінічній практиці зафіксовано понад 100 видів ВПЛ, які здатні вражати шкірні покриви та слизові оболонки та провокують розвиток змін. На шкірі папіломавірусна інфекція проявляється у вигляді бородавок, частота виникнення яких у дорослих становить 7-12%. Причиною появи бородавок у дітей також є ВПЛ, фіксується у 10-20%. Протягом 2 років 65% вірусних бородавок самостійно регресують, при існуванні понад зазначений термін підлягають видаленню.

Типи бородавок

Класифікація досить проста, включає наступні різновиди:

  • звичайна (вульгарна);
  • плоска;
  • гостра (кондилома);
  • ниткоподібна (філіформна).

Звичайна (вульгарна) бородавка — найпоширеніший тип. Бородавки на долонях — трохи опуклі папули округлої форми діаметром 1-10 мм з грубою, сухою шкірою, поцяткованою поверхнею сіро-білого або рудуватого кольору. Під час інструментальної діагностики такі бородавки на руках відображаються як пофарбовані та незабарвлені ділянки, що повторюють форму, рельєф та розмірні характеристики зовнішньої поверхні новоутворення.

Також різновидом вульгарних бородавок є підошовні бородавки. Вони з'являються на стопі або на пальцях ноги. Інфекція часто виникає у місцях максимального тиску, а саме у проєкції головок плюснових кісток, на п'ятах та на пальцях. Нагромадження кількох бородавок називають «мозаїчною бородавкою». Клінічна картина — круглі,  шорсткі кератотичні папули, що мають вдавлений вигляд, поодинокі або множинні, зазвичай тілесного кольору. При видаленні (вилущуванні) поверхні часто видно одиничні чорні крапки, які є тромбованими капілярами. При натисканні на папули відчувається біль. Деякі підошовні бородавки вдавлені та нагадують численні дрібні ямочки. Мозоль можна помилково прийняти за бородавку. У бородавки на поверхні немає чітких ліній, а в її центрі є темні крапки, які кровоточать при вилущуванні. У мозолів є твердий болісний прозорий стрижень у центрі.

Плоскі бородавки з'являються на обличчі або на тильному боці кистей. Цей різновид представлений плоскими гладкими папулами, що злегка підіймаються над поверхнею шкіри, за кольором не відрізняються від навколишньої шкіри та мають менші розміри, ніж звичайні бородавки. Найчастіше розташовуються групами. Відображення бородавок під час діагностики виглядає як слабо забарвлені ділянки округлої форми відповідних розмірів.

Гострокінцева бородавка (кондилома) — м'яка рудувата або рожева маса, що нагадує цвітну капусту. В окремих випадках досягає в діаметрі кількох сантиметрів. Зазвичай з'являється на слизових оболонках статевих органів.

Ниткоподібні або висячі бородавки — новоутворення, що у діаметрі не перевищують 5 мм. Мають вигляд наростів, що тримаються на тонкій ниточці зі шкіри. Локалізуються на складках повік, на обличчі.

Чим відрізняються бородавки від папілом?

Бородавки відрізняються від папілом чіткими краями та шорсткою поверхнею. Папіломи мають ніжку, якої немає у бородавки, вони можуть трохи звисати. Як правило, бородавки та папіломи мають різні місця локалізації.

Що буде, якщо травмувати бородавку?

Якщо травмувати бородавку на шиї, або в будь-якому іншому місці, вона може боліти, кровоточити та збільшитись у розмірах. Якщо сильно її травмувати або відірвати, це може призвести до інфікування та подальших дерматологічних проблем.

Після травмування вони набувають червоного або чорного кольору. Але в ряді випадків червоні бородавки можуть виникати внаслідок порушень у роботі дрібних кровоносних судин, які призводять до їх переплетення між собою.

Способи видалення бородавок

Основні методи видалення бородавок:

  • деструктивні (електро-, радіохвильова та лазеродеструкція, хіміодектрукція, кріодеструкція);
  • цитостатичні;
  • антимітотичні;
  • противірусні.

При багатьох бородавках, особливо з локалізацією на відкритих ділянках тіла, переважно використання консервативних методів лікування, які виключають утворення рубців та інших косметичних дефектів. Відомий спосіб лікування з використанням кріодеструкції.

Кріодеструкція — метод локального впливу низьких температур на тканини новоутворення. Під впливом рідкого азоту, що подається через металевий наконечник, тканини миттєво охолоджуються до наднизьких температур. Через це внутрішньоклітинна та міжклітинна рідини заморожуються, та перетворюються на кристали, а процеси життєдіяльності в бородавках порушуються, вони гинуть.

Лікування бородавок методом апаратної кріодеструкції триває кілька хвилин. Видалення практично безболісне та не залишає шрамів.

Профілактика бородавок

Говорити про захворюваність та поширеність шкірних бородавок важко через відсутність системи реєстрації та обліку даних новоутворень практично в усьому світі. За оцінками, поширеність бородавок може досягати 20% від популяції, а більшість людей протягом життя, як мінімум, хоча б один раз переносили це захворювання.

Одним із провідних способів боротьби зі новоутвореннями є профілактика, а найефективніший метод профілактики — уникання мікротравматизації шкірних покривів, зволоження шкіри.

Клініка ЛеоДерм — це можливість розв'язати проблему бородавок на тілі чи обличчі, що з'являються за будь-яких причин. Перевага лікування у багатопрофільній клініці — це комплексний підхід до дерматологічної патології цього типу: діагностика, вибір оптимального методу видалення, консультації з профілактики. Фахівці клініки використовують сучасне обладнання, практикують індивідуальний підхід в кожному клінічному випадку. Якщо на тілі  з'являються бородавки, варто звернутися до спеціаліста для з'ясування причини  їх появи, лікування та подальшого контролю стану.

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.