+38 (097) 243-01-23
Записатися

Причини утворення

До основних причин виникнення базаліоми відносять тривале перебування на сонці, вплив високих температур та іонізуючого випромінювання, вплив канцерогенних речовин. Найчастіше зустрічається у віці після п’ятдесяти років, але в дуже рідкісних випадках може з’являтися у дітей та підлітків. У чоловіків і жінок зустрічається з однаковою частотою. Базаліома, як правило, виникає на відкритих шкірних покривах, звичайно — на обличчі, шиї, волосистій частині голови. Найчастіше вражаються носогубні складки, крила носа, верхня губа, внутрішні та зовнішні куточки очей.

 

Розрізняють такі види базаліоми:

  • Вузликова базаліома — екзофітна округла пухлина рожевого кольору, легко кровоточить. В центрі вузла спостерігається поглиблення.

  • Плоска базаліома — бляшкоподібні новоутворення з піднятими валикоподібними чіткими краями.

  • Поверхнева базаліома — рожева пляма з піднятими краями і блискучою поверхнею. Локалізується на тулубі, нерідко у вигляді множинних утворень. З усіх форм найбільш доброякісна — може існувати десятиліттями, тільки повільно збільшуючись в розмірах.

Найбільш поширена вузликова форма базаліоми, з якої утворюються всі інші форми. Пухлина часто супроводжується утворенням ерозій і виразок. Не дає метастазів.

 

Лікування

При лікуванні базаліоми її прогноз сприятливий. Повному виліковуванню піддається 90% випадків базаліоми, а в разі локальних форм — майже 100%. У разі запущених виразкових форм можливо проростання базаліоми в кістки черепа, що значно погіршує прогноз. Дефекти шкіри і хрящів після видалення пухлини заміщають шкірною пластикою. Швидкими та ефективними методами лікування є кріодеструкція та хірургічне видалення пухлини. Як альтернативний метод, проте дороговартісний, можна застосовувати спеціально розроблені місцеві препарати, які мають цитостатичну, імуносупресивну, протипухлинну дію.

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.