+38 (097) 243-01-23
Записатися

Що таке базаліома?

Базаліома — це злоякісна шкірна пухлина, що виникає внаслідок переродження клітин епідермального шару. Проростаючи в прилеглі тканини, пухлина призводить до їх мутації, однак метастази виникають вкрай рідко. Найчастіше базальноклітинний рак спостерігається у жінок і чоловіків зі світлою шкірою та волоссям, які багато часу проводять під відкритим сонцем.

Як виглядає базаліома? Переважно це невеликий вузлик, пласка бляшка або поверхнева виразка, що повільно збільшується у розмірах. На початковій стадії новоутворення не вимагає оперативного втручання, але необхідно проводити регулярний огляд. В медичній практиці розрізняють наступні форми патології:

  • рецидивна; під час операції в тканинах можуть залишитися відростки, тому з часом хвороба з’являється знову. Даний рецидив відбувається внаслідок неправильної оцінки розмірів пухлини;
  • прогресуюча; базаліома може збільшитися в розмірах (перевищити 2 см), що значно ускладнить хірургічне видалення.

Як стверджують лікарі, базаліома шкіри розвивається надзвичайно повільно. Спочатку пухлина невелика (розміром до 2 см) та зачіпає тільки поверхню шкіри або в незначній мірі проникає в глибинні шари дерми. Протягом наступних двох стадій базаліома поступово збільшується до 5 см та розповсюджується на найближчі тканини — кістки, м’язи, хрящі, лімфатичні вузли. При переродженні у плоскоклітинний рак шкіри базаліома може давати метастази.

Протягом перших двох років від моменту формування цілком можливо виявити та повністю видалити вузлик, щоб запобігти його подальшому розростанню. Якщо на поверхні з’являються виразки або кровотеча, це теж є небезпечним сигналом та вимагає негайного звернення до фахівця.

Симптоми базаліоми

Базаліома (плоскоклітинний рак шкіри) має певні симптоми, які залежать від її виду та локалізації. Серед характерних ознак розрізняють наступні: горбик із блискучою гладкою поверхнею, кровотеча та лущення, наявність невеликих судин на пухлині, потемніння (або поява синього, коричневого забарвлення), темні плями на світлому тлі вузлика, рубець з нечітким краєм, підвищена пігментація на ділянці ураження.

В дитячому віці базальноклітинний рак шкіри виникає вкрай рідко та внаслідок тривалого впливу негативних факторів. Переважна більшість випадків захворювання спостерігається у дітей зі світлою шкірою, світлим та рудим волоссям. Найчастіше з’являється поверхнева, плоска або вузлова базаліома, що супроводжується відповідними симптомами. Разом з тим, може мати місце вроджена форма — в медичній практиці дана патологія відома як синдром Горліна-Гольця. Для спадкової форми базальноклітинного раку характерне проростання великої кількості утворень на відкритих ділянках шкіри. При цьому відбувається ураженням кісткової та статевої систем. На даному етапі людина може відчувати виражений біль.

Причини виникнення та види базаліоми

При утворенні нових клітин на поверхні епідермісу відбувається поступове відмирання та відлущення старих. Базальноклітинний рак шкіри або базаліома розвивається внаслідок пошкодження ДНК клітин нижньої частини епідермісу. В результаті мутації клітини починають швидко розмножуватися та рости, що призводить до їх накопичення та утворення пухлини.

Базальноклітинний рак виникає під впливом наступних факторів:

  • ультрафіолетового випромінювання;
  • сонячних опіків на поверхні шкіри;
  • актинічного кератозу;
  • генетичної схильності;
  • прийому імунодепресантів;
  • дії миш’яку.

Спровокувати виникнення базальноклітинного раку можуть також перенесені травми шкіри, термічні опіки, невуси сальних залоз, шкірний вовчак. Досить високий ризик розвитку базальноклітинного раку з’являється після проходження курсу лікування псоріазу або акне методом опромінення шкіри ультрафіолетом з застосуванням фотоактивної речовини. Тому перед початком терапії необхідно повідомити лікаря про перенесені захворювання, дати та характер процедур.

Залежно від зовнішнього вигляду, новоутворення буває декількох видів:

  • вузлова (солідна) базаліома — блискучий рожевий вузлик з гладкою поверхнею, що виникає переважно на обличчі. Даний вид патології є найбільш розповсюдженим;
  • склеродермоподібна — щільна бляшка жовтуватого кольору, яка локалізується на будь-якій ділянці (обличчя, тулуб, пальці кінцівок). Виникає досить рідко, але на пізніх стадіях можуть з’явитися виразки;
  • поверхнева базаліома — має вигляд блискучої плями рожевого кольору з нерівними краями, що розташовується на плечах, грудях або спині. Переважно виникає у молодих людей;
  • виразкова — має вигляд світло-рожевого або червонуватого вузлика, який з часом збільшується в розмірах, а на поверхні утворюються судинні зірочки. Є наслідком розвитку вузликової базаліоми;
  • склерозуюча базаліома — зовні нагадує шрам з невиразними краями та часто з’являється на обличчі. Можливе поширення вглиб тканин за напрямом нервових зв’язків;
  • метатипова — є поєднанням плоскоклітинного та базальноклітинного раку. Новоутворення даного типу є найбільш небезпечним, адже при поширенні дає метастази.

Для визначення типу хвороби необхідно пройти ряд клінічних досліджень та огляд у фахівця. В процесі обстеження лікар бере до уваги також характерні ознаки патології.

Ускладнення

Головною особливістю захворювання є ризик рецидиву навіть після своєчасного та успішного лікування. Крім того, поверхнева базаліома у дорослих може спровокувати розвиток інших типів злоякісних пухлин, що вражають шкіру, порожнину рота, стравохід, бронхи, трахею, пряму кишку, статеві органи.

Діагностика та лікування базаліоми

На прийомі лікар-дерматолог проводить огляд шкіри та обстеження ураженої ділянки за допомогою дерматоскопу. Завдяки багаторазовому збільшенню здійснюється дослідження структури та форми новоутворення, симетричність, рівень безпеки. Даний метод дозволяє з високою точністю (понад 80 %) оцінити стан пухлини та визначити її природу.

В окремих випадках для встановлення діагнозу може знадобитися консультація онколога. Якщо виникла підозра на базаліому, призначається загальний та біохімічний аналіз крові — з метою виявлення порушень в роботі внутрішніх органів. Крім того, проводиться вилучення зразка шкіри для визначення виду пухлини (доброякісна чи злоякісна). На основі отриманих результатів діагностики лікар призначає подальшу терапію.

Лікування базаліоми шкіри проводиться з використанням сучасних методів терапії, вибір яких залежить від стадії та різновиду пухлини, ступеня ураження тканин, віку та особливостей стану пацієнта. Серед поширених методів вирізняється:

  • кріотерапія — видалення новоутворення за допомогою рідкого азоту при температурі -196 °С. В такому випадку можливий рецидив, оскільки глибину випалювання тканин складно контролювати. Даний метод лікування вважається найбільш делікатним та використовується, наприклад, якщо базаліома на носі;
  • лазеротерапія — відбувається розріз та припікання тканин, що дозволяє запобігти занесенню інфекцій. Головною перевагою методу лікування є відсутність побічних ефектів та необхідності додаткової обробки. Переважно застосовується для видалення пухлини на обличчі;
  • хірургічне лікування — класичний метод видалення, що передбачає висічення вузлика, відправлення зразків на аналіз та зашивання рани. Якщо результати аналізу показали наявність онкологічних клітин, рана припікається електрокоагулятором. Післяопераційний рубець усувається за допомогою пластичної хірургії.  

В медичному центрі «ЛеоДерм» у Львові для лікування базаліоми шкіри застосовується індивідуальний підхід до кожного клієнта, що передбачає вибір найбільш ефективного методу терапії. Після видалення пухлини рекомендується регулярне обстеження у спеціаліста-онколога.

З метою профілактики важливо дотримуватися певних правил, щоб знизити ризик розвитку новоутворення. Лікарі радять підтримувати імунітет, обмежити вживання тваринних білків, захищати шкіру від негативного впливу сонця, своєчасно видаляти бородавки та папіломи.

Базаліома шкіри обличчя, шиї та інших зон успішно лікується в медичному центрі «ЛеоДерм» (Львів). Наші фахівці проводять максимально швидке обстеження, діагностику та визначають ефективний метод терапії. Ми пропонуємо консультації вузькопрофільних спеціалістів, широкий спектр медичних послуг за доступними цінами, застосування сучасної апаратури, новітніх технологій. Записатися на прийом можна за контактними номерами телефону або онлайн. Чекаємо на вас в «ЛеоДерм»!

 

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.