+38 (097) 243-01-23
Записатися

Загалом вірус простого герпесу (ВПГ) має два типи:

  • ВПГ-1 (оральний) – з назви зрозуміло, що інфекція вражає ротову порожнину, рідше носогубний трикутник включно з порожниною носа (переважно у дітей). Щойно захисні властивості імунітету знижуються, утворюється герпес на губі. Народною мовою кажуть «застуда вилізла».
  • ВПГ-2 (генітальний) захворювання вражає слизові оболонки статевих органів та передається статевим шляхом.

Як правильно лікувати герпес на губах знають далеко не всі. Крім того, часті рецидиви захворювання говорять про те, що варто проконсультуватися з лікарем. Поговоримо про все детальніше.

Причина герпесу на губах

Як ми вже зазначали вище в пасивній формі вірус практично постійно присутній в організмі людини. Він може абсолютно ніяк себе проявляти аж до виникнення сприятливих чинників, як правило, це зниження імунітету внаслідок:

  • застуди, грипу, ГРЗ, ГРВІ або будь-якої бактеріальної інфекції;
  • сильного переохолодження чи перегріву;
  • інтоксикації організму;
  • прояву системних захворювань таких як діабет чи ВІЛ;
  • гормональних порушень;
  • нестачі вітамінів.
  • хронічної перевтоми;
  • гормональних змін;
  • сильного стресу;
  • різкого схуднення («сувора» дієта);
  • сонячних опіків або надмірного зловживання солярієм.

Крім того, герпес на губі може виникнути через її механічне пошкодження або ним можна заразитися ззовні через прямий контакт з хворою людиною. На цьому моменті варто зупинитися детальніше та розглянути шляхи інфікування.

Якщо ми говоримо про оролабіальний герпес (на губі) то існує два основні шляхи зараження організму.

Контактний – через спільні засоби гігієни (зубна щітка, рушник), спільний посуд, столові прибори, пляшки. Також до контактного способу передачі належать поцілунки.

Рідше спосіб зараження – повітряно-крапельний. При чханні та кашлю інфікованої людини.

Як виглядає герпес на губах?

Оролабіальний герпес, а саме так медичною мовою називається висипання на губі може також розповсюджуватися на підборіддя, ніс та щоки, посилюючи фізичний та психологічний дискомфорт.

Як починається герпес на губах?

  • на першій – з'являються неприємні відчуття в ділянці губ, уже в цей час варто починати лікування;
  • на другій стадії проявляється запалення слизової, основним симптомом є поява невеликих пухирців;
  • на третій – пухирі збільшуються і можуть луснути, утворюючи невеликі виразки;
  • четверта стадія характеризується появою кірки на місці виразок, яка під час загоєння відпадає.

При рецидиві або ускладненому перебігу вірус може розповсюджуватися на ділянку навколо очей та на саме око (герпетичний кератит, герпетичний кон'юнктивіт і герпетичний стромальний кератит). Глибоке ураження ока трапляється дуже рідко, але може викликати синдром, який називають гострим некрозом сітківки. Герпес у дитини може вражати ротову порожнину і ротоглотку.

В окремих випадках захворювання може провокувати підвищення температури тіла та загальну слабкість в організмі.

Як довго заразний герпес?

Найбільш заразним герпес на губі є у період формування виразки (коли пухирці починають лускатися). Саме тоді концентрація вірусу є найвищою. Але заразитися можна і тоді, коли ще немає візуальних проявів хвороби, лише печіння та дискофорт.

Через скільки проходить герпес?

Тривалість лікування багато в чому залежить від того, наскільки швидко ви почали терапію. Припустімо, якщо почати використовувати мазь від герпесу на губах ще на етапі свербіння та печії то можна уникнути виникнення пухирців. Якщо вже з’явились виразки, то термін лікування герпесу займає від 7 до 10 днів. Ще певний період може зберігатися почервоніння в ділянці запалення.

В чому різниця між герпесом та заїдами?

Багато хто плутає герпес на губі і заїду, ототожнюючи ці два захворювання, що є абсолютно неправильним, адже вони мають різну природу та підходи до лікування. Герпес – це вірусна інфекція, яка може активно передаватися від людини до людини. Заїди мають бактеріальну природу або викликані стафілококами і не є заразними.

Лікування герпесу на губах

Як швидко позбутися герпесу на губах? Варто зазначити, що повністю вивести вірус з організму людини неможливо. На сьогодні існують противірусні препарати: креми місцевої дії та таблетки від герпесу на губах, які здатні пригнічувати розмноження вірусу та знижувати інтенсивність зовнішніх проявів: противірусні мазі та імуностимулювальні препарати.

Чим лікувати герпес на губах в домашніх умовах? Як ми вже зазначали вище максимально ефективним є використання противірусних кремів на етапі появи печії та свербіння. Далі результативність цих препаратів дещо зменшується, однак вони зменшують інтенсивність розмноження вірусу та послаблюють неприємні симптоми.

Крем потрібно наносити тонким шаром на ділянку ураження, а також на зону навколо неї. Це краще робити ватним диском. Уникайте контакту з ураженою шкірою та обов’язково мийте руки після нанесення. Адже інфекцію дуже легко перенести на здорові ділянки шкіри.

Після появи сухої шкірки на місці виразок можна припиняти використання противірусного крему. Однак, якщо запалення не минає протягом 10 днів, необхідно звернутися до лікаря.

Для зменшення больових відчуттів та запалення можна використовувати Ібупрофен або парацетамол.

Умовною нормою вважається прояв вірусу герпесу на губах до 4 разів на рік. Якщо хвороба проявляється частіше, варто звернутися на прийом до дерматолога чи імунолога.

Чого в жодному разі не можна робити при появі герпесу на губі?

  • Торкатися до висипу чи виразок руками, таким чином ви можете перенести інфекцію на здорові ділянки шкіри (мазь краще наносити ватною паличкою).
  • Втирати крем чи інші речовини в місце ураження.
  • Припікати пухирі чи виразки йодом чи спиртом, це застарілий метод, який не має жодної ефективності і лише призведе до опіків шкіри.
  • Дряпати кірку, яка утворилась на місці виразок, так ви лише розповсюдите інфекцію на більшу ділянку шкіри.
  • Фарбувати губи (помада стане джерелом інфекції).
  • Обмежте вживання кислої, солоної та гострої їжі, яка може подразнити ранки. Натомість додайте в раціон молочні продукти, яйця, м'ясо, сочевицю, картоплю, фруктові чаї.
  • Варто також зазначити, що якщо ви запланували будь-які косметологічні процедури в зоні, де виникло запалення, наприклад, збільшення губ гіалуроновою кислотою, то процедуру варто відкласти до повного зникнення симптомів або закінчення лікування.

Профілактика появи герпесу

Найкраща профілактика – це особиста гігієна – наявність власних рушників, косметичних засобів.

  • Уникайте поцілунків, якщо у вас або вашого партнера є симптоми герпесу.
  • Не користуйтесь спільним посудом, якщо хтось в сім'ї має герпес.
  • Не використовуйте слину для змочування контактних лінз.
  • На постійній основі використовуйте гігієнічну помаду, яка захистить ваші губи від ушкоджень.

Також актуальними є всі заходи, що сприяють зміцненню імунітету: фізичні вправи, прогулянки на свіжому повітрі, повноцінний 8-годинний сон, уникання стресів та емоційних перевантажень.

Проконсультуватися з лікарем дерматологом з цього чи інших питань можна у медичному центрі «Леодерм». В своїй роботі ми використовуємо лише сучасне обладнання для діагностики та лікування, а також послуговуємося методами доказової медицини. Ви також можете записатися на консультацію до лікаря косметолога, якщо плануєте б'юті процедури, але маєте питання, щодо стану шкіри. Лікарі клініки «Леодерм» гарантовано дадуть відповідь на всі ваші запитання та підберуть оптимальні варіанти процедур саме для вас. Записатися на прийом можна в телефонному режимі та на сайті. Звертайтеся!

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.