Підписати декларацію
Записатися
+38 (097) 243-01-23

Жіноча репродуктивна система дуже вразлива, а більшість її хвороб і запальних процесів протікають безсимптомно. Проблема стає очевидною лише при огляді у гінеколога або на етапі планування вагітності. Полікістоз яєчників є однією з причин непліддя.

 

Що таке полікістоз яєчників?

Полікістоз яєчників або синдром полікістозних яєчників – це захворювання, що розвивається на фоні гормонального дисбалансу і характеризується утворенням численних кистоподібних новоутворень на поверхні яєчників. В результаті порушується процес утворення яйцеклітин, відбуваються порушення менструального циклу, порушується фертильність, з’являються ознаки ожиріння. Крім того, запущений випадок хвороби може стати пусковим механізмом для розвитку цукрового діабету другого типу.

Цукровий діабет, ожиріння і полікістоз яєчників – це три взаємопов’язані захворювання, які обумовлюють один одного. Кожне з них характеризується гормональним дисбалансом, всюди має місце порушення вуглеводного обміну, в кожному випадку зазначається роль сімейного анамнезу. Діагностика одного з цієї тріади означає необхідність підтвердити або спростувати ризик наявності інших. Саме тому лікування полікістозу яєчників передбачає підтримку стабільної ваги та профілактику появи цукрового діабету. Без належного лікування цього захворювання можливість завагітніти і народити без ускладнень практично зводиться до нуля.

 

Які жінки знаходяться в групі ризику?

Існують фактори, які вказують на схильність до розвитку синдрому полікістозних яєчників, серед них:

  • спадковість, якщо в сім’ї жінки вже мали цю хворобу;
  • регулярні порушення менструального циклу (затримки);
  • відчутне збільшення ваги (більше 10 кг);
  • цукровий діабет та ожиріння, як у пацієнтки, так і у членів її родини (мами, сестри);
  • хронічні недоліковані або недіагностовані інфекції;
  • високий рівень стресу;
  • ускладнена вагітність або пологи;
  • неодноразові аборти;
  • нерегулярне статеве життя;
  • хвороби репродуктивної системи;
  • погана екологія.

 

Симптоми полікістозу яєчників

Основна проблема цієї патології – це латентне протікання захворювання протягом тривалого періоду часу. Основними симптомами полікістозу яєчників є стійкі порушення менструального циклу. Хвороба діагностується у:

  • 90% жінок з олігоменореєю (нечастими менструаціями – кілька разів на рік);
  • 70% жінок з ановуляцією (відсутністю овуляції),
  • 30% жінок з аменореєю (відсутністю менструації).

Наступним важливим симптомом полікістозу є стрімке збільшення маси тіла (від 10 кг).

Гірсутизм – надмірний ріст волосся на тілі та обличчі, що спровокований надлишком в організмі андрогенів. Найчастіше надмірне оволосіння спостерігається на білій лінії живота, в промежині, на задній поверхні стегна, на гомілках, над губою та на бороді.

Інші симптоми полікістозу яєчників:

  • андрогенозалежна дермопатія (надмірна жирність шкіри);
  • поява акне;
  • себорея;
  • алопеція – випадіння волосся на голові;
  • пігментація шкіри в області шиї, під грудьми, під пахвами;
  • характерні ознаки тривалого передменструального синдрому;
  • підвищена чутливість молочних залоз.

Успішність лікування полікістозу яєчників повністю залежить від того наскільки рано буде діагностовано патологію. Адже терапія хвороби на ранніх стадіях допоможе в більш стислі терміни нормалізувати гормональний баланс, відновити фертильність. Однак, сучасна медицина не має ефективних методів моніторингу даної хвороби, тому все, що залишається жінкам, це регулярно відвідувати гінеколога.

 

Полікістоз яєчників і вагітність

Хвороба суттєво ускладнює можливість завагітніти, однак при правильному лікуванні і дотриманні рекомендацій лікаря, це цілком можливо. Основним завданням лікування полікістозу яєчників є стабілізація менструального циклу з допомогою гормональних препаратів.

Наступним кроком є стимуляція овуляції. З допомогою лікаря ви вираховуєте відповідний день для зачаття дитини.

 

Лікування полікістозу яєчників в клініці «ЛеоДерм»

Чи лікується полікістоз яєчників? Лікування полікістозу яєчників вимагає комплексного підходу і тривалої терапії. При позитивній динаміці лікування триває від 6 місяців, але іноді процес відновлення може розтягнутись на роки. Крім того, ця хвороба дуже швидко прогресує, а при відсутності терапії має серйозні ускладнення.

Терапевтичний процес починається зі збору повного анамнезу пацієнтки та здачі всіх необхідних аналізів. В більшості випадків основна мета лікування – це відновлення репродуктивної функції, а значить, нормалізація менструального циклу.

Першим кроком у лікуванні є нормалізація ваги за допомогою збалансованого харчування, прийнятних фізичних навантажень, масажів, рефлексотерапії.

Наступний етап – це стимуляція овуляції спеціалізованими препаратами направленої дії. Відзначимо, що гормональна терапія допомагає відновити нормальний менструальний цикл 40-80% жінок, з них завагітніти вдається 20-46% пацієнток.

Якщо лікування полікістозу яєчників необхідне жінці не дітородного віку, то його основна мета – профілактика ускладнень, усунення гірсутизму і досягнення візуально помітних поліпшень в організмі.

Для терапії застосовуються комбіновані оральні контрацептиви, що дозволяють знизити рівень андрогенів, нормалізувати менструальний цикл, тим самим, запобігаючи появі гіперплазій і раку ендометрія у майбутньому.

Записатись на консультацію до гінеколога клініки «ЛеоДерм» ви можете за контактними номерами телефонів. Не зволікайте, можливо, саме ми знаємо, як вирішити вашу проблему!

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.