+38 (097) 243-01-23
Записатися

Що таке молочниця?

Молочниця або вагінальний кандидоз – це захворювання статевої системи, яке викликається грибком Кандида (Candida). В нормі гриб Кандида є частиною мікрофлори піхви, однак під впливом несприятливих чинників, він починає активно розмножуватись, що і провокує появу симптомів молочниці у жінок.

Фактори, що можуть стати спусковим механізмом для розвитку молочниці:

  • хронічні інфекційні захворювання;
  • слабка імунна система;
  • прийом антибіотиків;
  • прийом протизаплідних засобів;
  • захворювання, що передаються статевим шляхом;
  • вагітність;
  • цукровий діабет;
  • тривале фізичне виснаження;
  • стійкий стрес.

 

Симптоми молочниці у жінок

Найбільш яскравий і характерний симптом молочниці (вагінального кандидозу) – це поява специфічних виділень з піхви. Виділення нагадують розбавлений водою сир, тобто мають вигляд своєрідних білих грудочок та специфічний кислуватий запах. Виділення посилюються ввечері, а також після прийняття ванни та сексуального контакту. Другий специфічний симптом молочниці у жінок – це поява свербежу та печіння в піхві та на статевих губах.

При кандидозі може спостерігатись набряклість та почервоніння зовнішніх статевих органів. Подразнення створює дискомфорт при поході в туалет, сексуальному контакті.

Однак, молочниця не завжди має такі яскраво виражені ознаки, іноді захворювання протікає латентно або має згладжені симптоми, які не приносять відчутного дискомфорту. В основному хвороба яскраво проявляється за тиждень до місячних.

Однак, якщо вчасно не виявити хворобу (це може зробити гінеколог під час планового огляду) і не вжити заходів щодо лікування, то вагінальний кандидоз може перейти в хронічну форму. Хронічну молочницю вилікувати значно складніше, до того ж вона може давати ускладнення на інші органи та системи.

Молочниця може маскувати такі статеві інфекції, як:

  • хламідіоз;
  • генітальний герпес;
  • трихомоніаз;
  • гонорею;
  • уреаплазмоз;
  • ВПЛ та ін.

Не варто займатися самодіагностикою і купувати розрекламовані таблетки від молочниці. Симптоми вагінального кандидозу дуже схожі на типові прояви інших хвороб, що передаються статевим шляхом. Поставити точний діагноз може лише лікар-гінеколог після проведення всіх необхідних аналізів.

Крім того, для постановки правильного діагнозу, лікарю будуть потрібні факти з вашого особистого життя, тому постарайтесь бути максимально відвертими, адже отримана від вас інформація не покине меж кабінету, а спеціалісту вона допоможе більш точно оцінити ситуацію.

Так, окрім симптомів хвороби, які у вас проявились, лікаря-гінеколога буде цікавити чи ви вживали останнім часом антибіотики або використовували спринцювання, кількість ваших сексуальних партнерів, чи проявились симптоми у вашого партнера, якими засобами контрацепції ви користуєтесь. Лікар також може поцікавитись особливостями вашого менструального циклу: коли почались і закінчились місячні, чи не було збоїв і затримок.

Всі описані вище питання відносяться до етапу збору анамнезу. Наступним етапом є огляд на гінекологічному кріслі та взяття мазка з піхви і шийки матки.

Для диференціації типу грибка роблять бакпосів (бактеріальний посів мазка на поживні середовища). Цей метод дозволяє визначити тип збудника і, відповідно, призначити найбільш ефективний препарат.

Як уже було сказано вище, молочниця може розвиватись разом з іншими захворюваннями, що передаються статевим шляхом, тому не зайвим буде здати комплексні аналізи ПЛР на захворювання статевої сфери, аналіз крові для досліджень ІФА і РІФ.

При багаторазових рецидивах кандидозу обов’язково здається аналіз крові на цукор, щоб виключити можливість розвитку цукрового діабету.

В деяких випадках лікар-гінеколог може направити пацієнтку на консультацію до гастроентеролога або призначити наступні види обстеження: аналіз на дисбактеріоз, ультразвукову діагностику черевної порожнини, копрограму, ФГС.

 

Ускладнення молочниці (вагінального кандидозу)

Недолікована, хронічна молочниця може викликати ряд неприємних і досить небезпечних ускладнень, таких як:

  • цервицит;
  • уретрит;
  • цистит.

Вже не кажучи про те, що вагінальний кандидоз може суттєво погіршити якість інтимних стосунків.

 

Повторне відвідування гінеколога

Варто повторно відвідати гінекологічний кабінет у разі, якщо:

  • 7-денна терапія не принесла результатів;
  • ви виявили у себе подразнення статевих органів після початку лікування;
  • окрім виділень та свербежу, вас турбують біль в животі, слабкість, підвищена температура;
  • молочниця після лікування з’явилася знову (протягом 2-3 місяців після терапії);
  • після початку лікування з’явилися гнійні або кров’янисті виділення.

 

Лікування молочниці

Як уже згадувалось вище, суб’єктивно за відчуттями та симптомами неможливо визначити молочниця це чи якесь інше захворювання статевої системи.

Некваліфікований підбір ліків (за порадою мами, подруги, аптекаря, реклами), занадто короткі курси терапії призводять до того, що нескладна в лікуванні хвороба переходить в хронічний стан і стає вашою вічною проблемою, яка з’являється в найбільш несприятливий момент.

Несистематичний і неправильний прийом таблеток від молочниці призводить до зниження їх ефективності і, відповідно, подовження терміну лікування. Крім того у протигрибкових засобів є маса побічних дій, протипоказань, їх неправильне використання може привести до ускладнень. Як лікувати молочницю у жінок правильно знає лише лікар-гінеколог. Не займайтеся самолікуванням!

Лікування молочниці (вагінального кандидозу) здійснюється з допомогою двох груп препаратів. Препарати місцевого застосування: свічки від молочниці, креми та мазі. Використовуються при легких формах захворювання. Препарати діють безпосередньо в середовищі розмноження грибка та швидко знімають неприємні симптоми.

Препарати загальної дії системно впливають на весь організм. Вони використовуються при тяжких випадках вагінального кандидозу або для лікування його хронічної форми.

Лікування хронічної молочниці зазвичай триває кілька місяців і включає терапію можливих супутніх захворювань, загальнозміцнюючу вітамінотерапію.

Молочницю потрібно лікувати не лише жінці, яка звернулась до лікаря, протигрибкову терапію має пройти також її сексуальний партнер, адже він може бути переносником хвороби або, навпаки, заразитися від жінки (часто у чоловіків молочниця протікає без видимих симптомів). У випадку, коли лікування проходить лише один партнер, симптоми захворювання дуже швидко поновлюються.

 

Лікування молочниці у Львові

Пройти лікування молочниці у Львові ви можете в клініці «ЛеоДерм». Досвідчені лікарі зможуть швидко зняти неприємні симптоми та призначити ефективне лікування кандидозу, яке допоможе вам забути про цю хворобу раз і назавжди.

При появі тривожної симптоматики терміново йдіть на очну консультацію в гінеколога і здавайте всі призначені аналізи. Здоров’я вам!

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.