Вітиліго – набута вогнищева депігментація шкіри без видимих трофічних і запальних явищ. При вітиліго меланоцити (клітини, які синтезують пігмент у шкірі) руйнуються і на шкірі з’являються білі плями на різних частинах тіла (обличчі, тілі, кінцівках, статевих органах).
Подібні ураження також можуть з’являтися на слизових оболонках (внутрішня поверхня рота і носа), сітківці ока. Волосся, яке росте на уражених ділянках, іноді стає білим.
Причина розвитку даного захворювання на сьогодні – невідома. Відомо, що діти батьків, які хворіють на вітиліго, є більш схильними до розвитку захворювання.
У наукових колах найбільш поширена точка зору полягає у тому, що вітиліго є аутоімунним захворюванням, при якому імунна система людини реагує проти власних клітин або тканин. Імунна система виробляє білки (цитокіни), які при вітиліго діють на меланоцити, внаслідок чого останні перестають продукувати меланін (пігмент). Є докази того, що сонячні опіки або емоційний стрес є пусковим механізмом для дебюту захворювання.
Люди з певними аутоімунними хворобами (гіпертиреоз, недостатність кори наднирників, вогнищева алопеція, перніціозна анемія) мають більше шансів захворіти на вітиліго, ніж ті люди, які не хворіють на аутоімунні захворювання.
Захворювання починається із виникнення білих плям на шкірі. Як правило, вони зустрічаються на відкритих ділянках тіла (обличчя, губи, руки, ноги). При прогресуванні захворювання нові плями з’являються у ділянках пахв та в паху, на носогубному трикутнику, навколо очей, ніздрях, геніталіях.
Не існує можливості передбачити перебіг цього захворювання. У деяких людей депігментовані плями не розповсюджуються, інколи зникають, а в інших прогресують – поширюються на інші ділянки тіла. Деякі люди скаржаться на розвиток нових депігментацій після фізичного або емоційного навантаження. Основною метою лікування вітиліго є покращення зовнішнього вигляду шкіри.
Вітиліго у дитини. На сьогодні існують доказові методи лікування вітиліго, які мають різний відсоток ефективності. Лікування цього захворювання займає багато часу, зазвичай від 6-ти до 18-ти місяців. Вибір лікування залежить від кількості білих плям, їх розташування, розмірів, розповсюдженості. Сучасні методи лікування вітиліго включають консервативні й хірургічні методи та допоміжну терапію.
Число медичних методів лікування, більшість з яких застосовуються місцево, може зменшити появу вітиліго та призвести до репігментації існуючих плям. Ось деякі з методів, що найчастіше використовуються:
Використання кортикостероїдів – кортикостероїдні креми використовують у початкових стадіях захворювання. Пацієнти повинні систематично накладати креми, щонайменше впродовж 3-х місяців, для того, щоб можна було спостерігати ефект. Недолік цього методу лікування полягає у тому, що можуть виникати ускладнення у вигляді атрофії шкіри та розширення судинної сітки (обличчя, повіки, статеві органи).
Використання інгібіторів кальценеврину – один із безпечних методів лікування на сучасному етапі. Такролімус – інгібітор кальциневрину дозволяє виключити вищенаведені ускладнення, що можуть виникати у пацієнтів, які використовують кортикостероїди. Крем застосовується протягом тривалого часу і ефект може спостерігатись через три місяці. Цей метод є ідеальним у поєднанні із вузькоспектральною фототерапією (UVB 311nm).
Депігментована шкіра на руках
Використання вузькоспектральної фототерапії (UVB 311 nm) – найбезпечніший сучасний метод лікування вітиліго з найвищим профілем ефективності. На сьогоднішній день вважається “золотим стандартом” лікування вітиліго, дозволений для лікування дітей та вагітних.
Проведення депігментації шкіри – проводиться пацієнтам, в яких є депігментовано більше 50% шкіри.
Хірургічне лікування – проводиться пацієнтам, в яких клінічний стан є стабільним більше 3 років. Пересаджується здорова шкіра у ділянки уражень.
Крім лікування потрібно звести до мінімуму ризик появи нових білих плям, впоратися з емоційними аспектами вітиліго. Для цього потрібно використовувати сонцезахисні креми, які захищають від ультрафіолету А і B. Засмага робить більший контраст між нормальною і депігментованою шкірою, відтак вони стають більш помітними. Сонцезахисний крем захищає шкіру від сонячних опіків і довготривалого ураження.
Фототерапія на новітньому обладнанні 2020 року успішно практикується у нашій клініці для лікування вітиліго. Якщо Вам необхідна консультація спеціалістів щодо лікування вітиліго, Ви завжди можете звернутися у наш медичний центр.