+38 (097) 243-01-23
Записатися

Симптоми заїд

Зазвичай все починається з почервоніння в кутику рота, потім шкіра починає лущитись і формуються тріщинки, які можуть свербіти і кровоточити при намаганні широко відкрити рота, позіханні, прийомі їжі чи навіть розмові. В особливо запущених випадках на місці тріщин формуються виразки та пухирі, що вже говорить про необхідність консультації з дерматологом.

Заїди в куточках губ не несуть серйозної небезпеки для здоров’я, однак через тріщини в організм легше проникають бактерії, що може призвести до вторинного інфікування і потребує лікування.

Хейліт може бути гострим та хронічним. В останньому випадку це сигналізує про зниження імунітету та потребу у його підтримці.

Від чого беруться заїди?

Заїди в куточках рота часто плутають із герпесом. Але насправді збудник у цих хвороб різний. Появу герпесу спричиняє вірус, а причиною заїд є стрептококові інфекції та дріжджоподібні грибки Candida. Стрептококові та кандидозні заїди розрізняються за симптомами:

Стрептококовий хейліт, викликаний стрептококами, формується з маленького пухирця. Коли він тріскається, утворюється невелика ранка, яка за 1,5-2 години затягується гнійно-кров'янистою кіркою. Під кіркою залишається невелика тріщинка та волога поверхня. Ранка постійно пече та свербить, особливо під час розмови чи прийому їжі. При позіханні кірка може тріскатись і ранка починає кровоточити.

Клініка кандидозного хейліту дещо відрізняється. На місці ураження на фоні почервоніння шкіри в кутику рота формується глибока тріщина з біло-сірим нальотом, який легко видаляється. Тріщини від кандидозного хейліту добре видно, коли відкритий рот. Без лікування захворювання швидко переходить у хронічну рецидивуючу форму.

Також трапляються змішані форми ангуліту, при яких присутні всі описані вище симптоми.

Заїди в куточках губ також можуть бути вторинним симптомом інших захворювань. Серед них:

  • залізодефіцитна анемія;
  • псоріаз;
  • атопічний дерматит; 
  • цукровий діабет; 
  • стрептококові ураження шкіри;
  • ВІЛ;
  • виразка шлунку чи 12-першної кишки; ерозивний гастрит. 

Ще одна причина заїд - карієс, а також інші хвороби зубів і ротової порожнини, які призводять до патологічного зростання кількості мікроорганізмів.

Причини можуть бути і менш серйозні:

  • нестача вітаміну А та вітамінів групи В;
  • алергія на косметику чи зубну пасту;
  • неправильний прикус чи носіння брекетів;
  • вживання в їжу немитих овочів та фруктів;
  • тривалий прийом деяких препаратів, куріння. 

Щоб визначити причину частої появи тріщин в кутиках губ варто звернутися на консультацію до дерматолога. Досвідчені лікарі дерматологи приймають у клініці Леодерм у Львові.

Як лікувати заїди?

У більшості випадків діагностика не становить проблем, оскільки наявна очевидна клінічна картина. У разі хронічного, часто рецидивуючого хейліту, лікарі дерматологи радять зробити лабораторний аналіз та підібрати оптимальну терапію.

Важливо зазначити, що мікроорганізми, які спричиняють утворення тріщин, постійно присутні в кишківнику людини, а також на шкірі та слизовій оболонці ротової порожнини. У нормі їхня кількість невелика, а тому вони безпечні. Але в разі зниження імунітету, порушенні гормональних або обмінних процесів, а також через низку інших причин, починається патологічний ріст грибкової або стрептококової колонії. Тому лікування заїд має бути комплексним. 

То ж чим лікувати заїди? В комплекс лікування ангуліту найчастіше входить:

  1. Застосування місцевих засобів. Уражену ділянку кілька разів на день обробляють антисептичними засобами та наносять мазь, що має у своєму складі  або антибіотики, або протигрибкові компоненти. Для зниження больового синдрому використовують місцеві анестезуючі засоби. Додатково застосовують засоби, що сприяють швидшому загоєнню ранки.
  2. Усунення впливу травмуючого чинника (корекція зубного протеза стоматологом, обережне відкривання рота при позіханні та під час розмови, відмова від куріння).
  3. Дієта (тимчасове виключення з раціону гострої та соленої їжі).
  4. Ретельна щоденна гігієна порожнини рота.
  5. Усунення первинного захворювання, яке могло спровокувати розвиток хейліту. Про них ми говорили вище, але визначити наявність чи відсутність внутрішніх патологій можна лише за допомогою диференційної діагностики, під керівництвом досвідченого лікаря. Саме тому не займайтеся самолікуванням та зверніться до спеціаліста.

Профілактика заїд

Позбутися заїд назавжди можна, якщо дотримуватись простих правил догляду за губами та шкірою навколо них:

  • перед кожним виходом на вулицю використовуйте зволожуючий бальзам для губ та крем з високим рівнем захисту від сонця (це правило діє весь рік);
  • ввечері після всіх косметичних процедур додатково зволожуйте губи, адже шкіра на губах дуже тонка та ніжна і часто пересихає;
  • позбудьтеся звички облизувати губи;
  • використовуйте ополіскувач для ротової порожнини;
  • слідкуйте за достатньою кількістю вітамінів у своєму раціоні;
  • як тільки помітили почервоніння в кутиках губ, використовуйте лікувальні мазі, не чекайте появи тріщин;
  • якщо патологія проявляється регулярно, необхідно відмовитися від куріння та обмежити вживання гострих та солоних страв.

Варто також зазначити, що якщо ви плануєте проводити будь-які косметологічні процедури в зоні губ, наприклад, збільшення губ гіалуроновою кислотою чи усунення зморшок, всі бактеріальні та вірусні інфекції мають бути проліковані, зокрема і заїди, до початку курсу процедур. Це надзвичайно важливо!

Якщо у вас залишись запитання стосовно лікування хейліту з будь-яких інших питань, запишіться на консультацію до лікаря дерматолога клініки Леодерм у Львові. Ми з радістю надамо розгорнуту відповідь та допоможемо у розв’язанні будь-яких дерматологічних чи косметологічних проблем.

 

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є інструкцією для самостійної діагностики та лікування.
При появі симптомів захворювання зверніться до лікаря.